Add to Favorites

Delivery: Bu ürünü 48 saat içinde kargoya veriyoruz.

Best before: Bu ürünün son kullanma tarihi paketin üzerinde yazılıdır. Koşullarına uygun saklanması halinde 2 yıl süresince tüketebilirsiniz.

More Info

Güneş ışığından uzak, 14 ile 25 santigrat derece arasında kuru ve kokudan uzak bir yerde saklamanız halinde son tüketim tarihine kadar ürünün besin değerini ve lezzetini korumasını sağlayabilirsiniz.

Country of origin: Turkey

SKU: OMS0001202026

Uniqua

Ada Çayı, 100 gr

Ada çayı (salvia officinalis), Akdeniz'e özgü bir bitkidir. Ada çayı, zihinsel bozukluklardan gastrointestinal rahatsızlığa kadar değişen hastalıklarda uzun bir tıbbi kullanım geçmişine sahiptir. Şimdi Datça'dan bardağınıza... Afiyet olsun...

 

Net weight: 0.1 kgs
$3.33

Delivery: Bu ürünü 48 saat içinde kargoya veriyoruz.

Best before: Bu ürünün son kullanma tarihi paketin üzerinde yazılıdır. Koşullarına uygun saklanması halinde 2 yıl süresince tüketebilirsiniz.

More Info

Güneş ışığından uzak, 14 ile 25 santigrat derece arasında kuru ve kokudan uzak bir yerde saklamanız halinde son tüketim tarihine kadar ürünün besin değerini ve lezzetini korumasını sağlayabilirsiniz.

Country of origin: Turkey

SKU: OMS0001202026

Ingredients

%100 Doğal Ada çayı

Ballıbabagillerden, yurdumuzda çok yetişen tüylü ve beyazımtırak yaprakları olan güzel kokulu bir bitki olan ada çayı, sadece lezzet olarak değil aynı zamanda tıbbi ve sağlık amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Ada çayı kalsiyum, bakır, folik asit, demir, tiamin, A, C ve K vitaminleri, manganez, magnezyum, potasyum, piridoksin, riboflavin, çinkonun yanı sıra apigenin, diosmetin ve luteolin gibi birçok antioksidan içerir. 

Ada çayının faydalarından bazıları:

* Yapılan çalışmalarda, ada çayı türlerinin bilişsel becerileri olumlu yönde etkileyebileceği ve nörolojik hastalıklara karşı koruyabileceği gösterilmiştir.

* Ada çayı yapraklarının sıcak basmaları, gece terlemelerini ve menopozla ilgili aşırı terlemeyi azaltmada yararlı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

* Ada çayı yaprakları ve özü bağırsak hareketlerini yatıştırmak ve hazımsızlık belirtilerini azaltmak için gaz giderici bir bitki olarak kullanılır. Ada çayında bulunan rosmarinik asit mide ve bağırsak spazmlarını önleyerek ishal ve gastrit oluşumunu engelleyebilir.

* 2009 yılında yayınlanan bir çalışma ada çayının kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ada çayının dört hafta boyunca düzenli tüketilmesinden sonra, toplam kolesterol seviyelerinde ve LDL (kötü) kolesterolde azalma ve iyileşme gözlenmiştir. Bununla birlikte, kan şekeri düzeyleri üzerinde bir etkisi olmamıştır.

* Yine yapılan bir araştırmanın sonuçları; az miktarda ada çayı özünün solunması veya tüketilmesi halinde bile, hafif ila orta dereceli Alzheimer hastalığının semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabileceğini ve insanda hatırlama yeteneklerinin ve hafızanın tutulmasının artmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

* Ada çayı içerdiği yüksek A vitamini, B6 vitamini ve C vitamini ile “doğal dezenfekte” görevi üstlenmektedir. Ağız içinde yara oluşumlarını engelleyerek bakteri ve mikropları yok eder. Diş eti kanamalarının önüne geçerek diş sağlığına destek olur.

* Ada çayı, kolesterol ve kan şekeri seviyesini düşürmeye; içindeki ana bileşikler sayesinde ise kan basıncını düzenlemeye ve kalp krizi ve kan pıhtıları gibi ciddi hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

Tüylü ve beyazımsı bir renkte olan yapraklarının kurusu çay şeklinde haşlanarak içildiği gibi, et yemeklerine koku ve lezzet vermek için de kullanılır. Özellikle karaciğer, ördekkaztavuk ve av hayvanların kızartmalarında koku ve tat için kullanılır. Marine soslarına eklenir. Taze fasulyebezelye ve bakla yemeklerinde kullanılır. Kuzey Avrupa mutfaklarında ada çayı ile salata yapılır.[1] Avrupa mutfaklarında kızarmış patateslerin, hamurlara koyulan yağların kokulandırılmasında, salamuralarda, etlerin dinlendirilmesinde kullanılır.

Bu bitkinin çiçekleri, gargara ve ada çayı sirkesi yapmak için toplanır.

Ada çayının eski çağlarda da ne büyük bir övgü ile anıldığını, çok eski bir şifalı bitki kitabı şöyle anlatıyor: "Kutsal MeryemanaBebek İsa ile Herodes’un gazabından kaçmak zorunda kaldığında, kendisini saklamaları için, çayırdaki tüm çiçeklerden yardım istemiş, ama hiçbir çiçek ona yanıt vermemiş. İşte o zaman ada çayı eğilmiş ve Meryemana sığınacak bir yer bulmuş. Onun sık ve koruyucu yapraklarının arasına girerek Herodes’un askerlerinden saklanmış ve askerler onu görmeden geçip gitmişler. Tehlike geçiştirildikten sonra, saklandığı yerden çıkan Meryemana, tatlı sesiyle ada çayına şöyle demiş: Bu andan sonra sonsuza dek insanların en çok sevdiği çiçek sen olacaksın. Seni, insanları tüm hastalıklardan koruyacak kadar güçlü kılıyorum. Bana yaptığın gibi, onları da ölümden kurtar!” İşte o zamandan beri ada çayı, insanları iyileştirmek ve onlara yardım etmek için her yıl yeniden çiçekleniyor."

 

Nutrition facts

Kuru Ada çayı Kalori Değeri: Bu besinin 100 gramında 332 kcal kalori, ayrıca besinin 1 Çorba Kaşığı yani 3 gramlık miktarında Kuru Ada çayı 10 kalori bulunmaktadır.

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
Kalori332 kcal% 16.6
Karbonhidrat42.7 g% 14.2
     Lif18.1 g% 72.2
Protein10.6 g% 21.2
Yağ12.7 g% 19.5
     Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini590.0 IU% 11.8
C Vitamini0.0 mg% 0.0
Potasyum1070.0 mg% 30.6
Kalsiyum1650.0 mg% 165.0
Demir28.1 mg% 156.1

* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya daha az olabilir.

Write Your Own Review
You're reviewing:Ada Çayı, 100 gr
Ada Çayı, 100 gr